Úvod » Pro firmy » Programování a výroba na CNC strojích

Programování a výroba na CNC strojích

Programování CNC obráběcích strojů je perspektivní a žádaná oblast, na níž se v současné době klade velký důraz v průmyslové praxi. Pomocí CNC strojů ve spojení se systémy CAD/CAM lze dosáhnout vysoké kvality a přesnosti vyráběných dílů. Katedra zajišťuje výuku a školení programování moderních CNC strojů firem Mazak a Emco (5osé obráběcí centrum, soustruh, frézka).

Soustružnicko-frézovací obráběcí centrum Mazak Integrex 100-IV

Systémy CAD/CAM jsou dnes hlavním podpůrným prostředkem pro oblast programování CNC strojů. Jejich velkou předností je značná úspora času při generování drah nástroje oproti klasickému programování, zejména u komplikovaných tvarů součástí.

CAD návrh modelů pro výrobu

Dnešní CAD/CAM systémy jsou vybaveny virtuální kontrolou kolizi. To lze s velkou výhodou použít pro 5osé aplikace.

Aplikace CAD/CAM systémů při tvorbě NC programu

Dle aktuálních požadavků průmyslové praxe na konkrétní znalosti studentů je na katedře možné využívat různé systémy a programové vybavení v oblastech CAD/CAM. Tyto systémy lze využívat i při školeních a předváděcích akcích pořádaných katedrou.

V rámci studijních programů a školení se posluchači aktivně seznámí nejen s teoretickým programováním, ale i s konkrétní výrobou přímo na strojích. Samostatně si nastaví stroj pro navržené díly, včetně seřízení nástrojů, DNC přenosu dat a vlastního spuštění obráběcího cyklu.

Výroba na CNC stroji

Věda - výzkum - rozvoj:

• výuka a školení programování CNC strojů a systémů CAD/CAM
  • programování synchronně v 5 osách,
  • tvorba a úprava postprocesorů pro CNC obráběcí stroje,
  • kontrola kolizních stavů,
  • výroba dílů pro vědu a výzkum.